رویکرد نیم‌رخ

کووید-۱۹ را جدی بگیریم

برای اولین بار در شهر ووهان چین پس ازینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن ها و درمان‌های موجود موثر نبودند نوع جدیدی از کرونا ویروس شناسایی شد. با عبور تعداد قربانیان ویروس  کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر، سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی از آن نام رسمی انتخاب کرده است کووید ۱۹ که اشاره به ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹ دارد. بعد از آن در ووهان چین تمامی حمل و نقل‌های عمومی به داخل و خارج از ووهان به حالت تعلیق درآمد.
واکنش سازمان بهداشتی جهانی
سازمان بهداشت جهانی از تلاش برای مدیریت و همکاری کشورهای مصاب به آن سپاسگزاری کرده و رییس سازمان تدروس ادهانوم از مهار این اپیدمی ابراز اطمینان کرده و از عموم خواسته است آرامش خود را حفظ کنند.
کووید ۱۹ در افغانستان
وزارت صحت عامه افغانستان تا کنون خبر ابتلای نزدیک به ۴۰ تن را به صورت رسمی تایید کرده و بیشترین رقم مبتلایان به ویروس کرونا در ولایت هرات ثبت شده است و نیز وزارت صحت عامه تایید کرده است که یک نفر به دلیل ابتلا به این ویروس در ولایت بلخ درگذشته است. این در حالیست که شهروندان افغانستان محلی که نظام پزشکی سروسامان یافته‌ای ندارد و با گذشت دست‌کم بیست روز از کشف نخستین مورد ابتلا و تایید مرگ یک مرد ۴۰ ساله در بلخ تا چند روز پیش شفاخانه برای قرنطین افراد بیمار حتا در هرات، نخستین محل کشف این اپیدمی ایجاد نشده بود. در شهرهای مختلف افغانستان هنوز باورمندی به خطرناک بودن این ویروس وجود ندارد و یا اگر وجود دارد تنها به کاربران فعال فسبوک و تویتر، روزنامه‌نگاران و اساتید دانشگاه محدود شده است. کسبه کاران و تاکسی‌رانان تا اکنون به خطر این ویروس پوزخند می‌زنند و بعضی آنها باور دارند که مسلمانان به این ویروس دچار نمی‌شوند.
پیش‌گیری از ابتلا به ویروس کووید ۱۹
در کشورهای که ویروس کرونا در آنها شیوع پیدا کرده از مردم خواسته شده تا از تماس‌های فزیکی و غیرضروری با دیگران خودداری کنند و از سفرها و تجمعات که خطر پخش این ویروس را بیش‌تر می‌کند بپرهیزند و در جریان روز با چندین بار شستن دستان خود را در امان نگه دارند.
در زیر به چند نشانه از مراحل ابتلا به ویروس کرونا اشاره شده که در صورت تثبیت آن شخص مبتلا به یکی از مراکز تشخیص ویروس کووید-۱۹ مراجعه کند.

نظر دادن از طریق فسبوک

نظر خود را بنویسید