مصاحبه

بوی خوش ارکیده؛ در فضای کبود کابل


ریحانه فرهمند
گفتگو با زینب شفا مسوؤل شرکت گل‌های تزیینی آرکیده

بانو شفا سپاس از این‌که برای گفتگو با هفته نامه‌ی نیمرخ فرصت دادید، در نخست در مورد خودتان و تحصیلات‌تان برای مخاطبان نیمرخ صحبت کنید.

ممنون از شما، من زینب شفا، خارج از کشور بدنیا آمدم. حدود ۶ سال می‌شود که به کشورم بازگشته‌ام. اکنون دانشجوی ترم آخر دانشکده‌ی اقتصاد یکی از دانشگاه‌های خصوصی در کابل هستم و مدیر مسوول آرکیده.

چگونه برای شما انگیزه ایجاد شد که در عرصه‌ی تجارت فعالیت کرده و آرکیده را تاسیس کنید؟

از کودکی‌ علاقه‌مندی به گل‌ها داشتم تا حدی که اکنون هم شمار زیادی از انواع گل و گیاه را در خانه‌ی خودم پرورش داده ام و نگه‌داری می‌کنم. گل‌هایم بزرگ می‌شدند منم مجبور بودم که گلدان‌های زیادی را خریداری کنم. همین‌طور در مورد پرورش و نگه‌داری انواع گل‌ها مطالعه کنم و معلوماتم را اضافه کردم. چند ماه قبل از دوستانم که در ایران بودند خواستم چند دانه گلدان برایم بفرستند. گلدان‌ها رسید و روزی تعدادی از دوستانم به خانه‌ی ما آمدند و این گلدان‌ها را بسیار پسندیدند. از من خواستند که اگر از این گلدان‌ها برای آنها آماده کنم، می‌خرند. برایم بسیار جالب تمام شد و خواستم که در این بخش فعالیت منظم و منسجم کنم. علاقه‌مندی کافی در من وجود داشت و می‌دیدم که در این بخش فعالیتِ نیز وجود ندارد و گلدان‌های متنوع و دیکوری در کشور ما تولید نمی‌شود. گلدان‌ها بیشتر پلاستیکی هستند که از ایران و پاکستان وارد می‌شود. گلدان‌های گِلی و کلالی که در افغانستان ساخته می‌شود کیفیت خوب ندارد.

خانواده و دوستان تان در مورد آرکیده چه می‌گویند؟

من در این قسمت خیلی خوشبختم، زیرا خانواده‌ و دوستانم همواره مرا حمایت و تشویق کرده‌اند. اما خودم در اول بسیار نگران بودم که شکست بخورم و یا این‌که نتوانم شرکت را پیش ببرم. بعد از این‌که کار را آغاز کردم، تصمیم گرفتم که تلاش زیاد انجام ‌دهم. فعلا شرکت آرکیده فقط آنلاین فعالیت دارد. تمام خرید و فروش به صورت آنلاین می‌شود. از کار راضی هستم.

در مورد فعالیت آرکیده بیشتر توضیح دهید و نیز بگویید که میزان فروش شما چه اندازه است؟

از فعالیت آرکیده نزدیک به یک ماه می‌گذرد. هنگامی که فعالیت را شروع کردم و از فعالیت‌ها در صفحه‌های مجازی نشر کردم. علاقه مندی ها زیاد بود. شب‌ها تا دیر وقت سفارش مشتری‌ها را می‌گرفتم و در هفته پیش‌رو گلدان و گل‌ها را به تحویل می‌دهم. سفارش ها بیشتر از توقع‌ام بود و از این بابت خوشحالم و برای ادامه‌ای کار امیدوار.

در مورد نام شرکت؛ آرکیده دقیقا معنایش چه معنی دارد و چرا این نام را انتخاب کردید؟

آرکیده نام یک گل خاص است که در هر شرایطی رشد نمی‌کند. دانه‌ی گیاه بسیار حساس است و یک گل زینتی است. وقتی که آرکیده دانه‌اش گرفت، باز گیاه بسیار قوی است و به راحتی از بین نمی‌رود. این گل بیش از ۲۰ نوع رنگ دارد و گل زیبایی است. به این دلیل نام شرکت را نام این گل گذاشتم که می‌خواهم کار خود من نیز در این شرکت خاص، ظریف و حساس باشد.

چند نوع گل را شما تزئین و نگه‌داری می‌کنید؟

در خانه بیش از ۳۰ نوع گل دارم که همه بزرگ هستند، اما برای گل‌های که به فروش گذاشتم که اکثرا تزئینی هستند. از یک دوستی که گل‌خانه دارد، گل برای گلدان‌ها انتخاب کرده و تهیه می‌کنم. دوست دارم که بتوانم بیشتر گل پرورش بدهم و از دیگر کشورها وارد کنم، فعلا تمام گل‌ها افغانی هستند و یا هم جوانه شان را از کشورهای چون ایران و پاکستان وارد کردند و در این‌جا پرورش دادند.

از گل‌هایی که خودتان در خانه دارید می‌شود نام بگیرید؟

البته، گل‌هایی که در خانه دارم مانند: بامبو، نخل مردام، شمع‌دانی، ۷ نوع ساکولینت‌ها را دارم، انواع کاکتوس‌ها، شمشاد، اپونتیا، انیوم، لیلی و مجنون، دم روباه و فردوس فعلا در ذهنم استند.

آینده‌ آرکیده و تجارت بانوان در افغانستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در ابتدا امیدی نداشتم و فکر می‌کردم که شاید مخاطب زیاد نداشته باشم. اما نتیجه خیلی خوب بود و تشویق شدم. می‌خواهم آرکیده را گسترش دهم و بتوانم که فارم و یا فضای برای پرورش گل‌ها ایجاد کنم. گل و گلدان‌های زینتی را از دیگر کشورها وارد کنم که وقتی که هم‌وطنانم وارد فارم گل و گدانی ما می‌شوند خودشان را بیرون از هر گونه فضای ناسالم ببینند و احساس خوبی داشته باشند. متاسفانه جامعه‌ی افغانستان خوب نیست، ولی ما باید برای خود خوب بسازیم. از ابتدا می‌گفتم نمی‌توانم، اما حالا کارم برایم شیرین است و در نهایت فکر می‌کنم که همه چیز بستگی به خود بانوان دارد و باید قوی باشیم و باور کنیم به خودمان که ما می‌توانیم.

نظر دادن از طریق فسبوک

نظر خود را بنویسید