گزارش

خشونت خانواده‌گی؛ ۷۶ درصد مردان افغان با همسران‌شان رفتار خشونت‌آمیز دارند

نیمرخ: تحقیق تازه‌ای که از سوی مجتمع جامعه مدنی افغانستان(مجما) اجرا شده نشان می‌دهد که نزدیک به ۷۶ درصد مردان با همسران‌شان رفتار خشونت‌آمیز دارند.

عزیزالله رفیعی، رییس مجتمع جامعه مدنی روز چهارشنبه، ۱۵ حوت در نشست خبری اعلام کرد که این تحقیق پس از گفت‌وگو با ۱۹۲۶ تن(۷۸ درصد زنان و ۲۸ درصد مردان) در ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، ننگرهار و بامیان انجام شده است.

آقای رفیعی در این برنامه گفت: «۷۵.۹ درصد مصاحبه ‌شوند‌ه‌گان گفته‌اند که بلی، خشونت شوهر علیه زن وجود دارد و تنها ۲۴.۱ درصد گفته‌اند که وجود ندارد. خشونت فزیکی ۲۰.۵ درصد است. خشونت اجتماعی ۱۷.۸ درصد است. خشونت فرهنگی ۱۱.۸ درصد است. خشونت اقتصادی ۱۶.۴ درصد است.»

براساس این تحقیق، میزان خشونت‌های زبانی شوهران در برابر همسران‌شان ۲۵.۸ درصد و خشونت جنسی نیز ۵.۲ درصد ثبت شده است.

به گفته او، بخشی دیگر این تحقیق روی خشونت علیه زنان در خانواده شوهر تمرکز کرده است که میزان این‌گونه خشونت به ۶۶.۲ درصد می‌رسد.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که خشونت‌های فزیکی، جنسی و زبانی عمده‌ترین خشونت‌های خانواده شوهر در برابر عروس‌ها گفته شده است.

آقای رفیعی گفت که میزان خشونت زبانی به بیش از ۳۹ درصد می‌رسد که فرهنگ اجتماعی پایین را در خانواده‌ها نشان می‌دهد. به گفته او، بانوان قبل از عروسی در خانواده پدری نیز با خشونت‌های گوناگون روبه‌رو اند که ۳۹.۴ درصد افراد شامل در این تحقیق این مساله را تایید کرده‌اند.

او افزود که این تحقیق نشان می‌دهد خشونت فزیکی علیه زنان ۲۶.۸ درصد و خشونت جنسی یک درصد است؛ اما دختران جوان در خانواده خودشان نیز احساس راحتی نمی‌کند و این بسیار خطرناک است.

عمده‌ترین عوامل خشونت مردان در برابر همسران‌شان نوعیت برخورد زنان با همسر، اختلاف زنان با خانواده شوهر و بی‌کاری و عصبانیت مردان به دلیل ناهنجاری‌ها گفته شده است.

در همین حال، مجتمع جامعه مدنی، پیشنهاد می‌کند که برای کاهش خشونت علیه زنان در خانواده، باید برای بلندبردن آگاهی عامه از طریق مساجد، مکاتب و رسانه‌ها کار شود.

حمایت از حقوق اساسی زن، فراهم‌شدن زمینه کار برای زنان، پی‌گرد عاملان خشونت علیه زنان و فراهم شدن زمینه دست‌رسی زنان به عدالت به عنوان پیش‌نیازهایی برای تامین مصوونیت زنان دانسته می‌شود.

نظر دادن از طریق فسبوک

نظر خود را بنویسید